یکی از پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست تزریق بوتاکس است که به دلیل اینکه یک روش غیر تهاجمی است در سراسر دنیا طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اما تزریق بوتاکس هم مانند سایر روش های جوانسازی عوارض خاص خود را دارد که نباید آنها را نادیده گرفت. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض بوتاکس بپردازیم.

بوتاکس چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد، بوتاکس برای کاهش خطوط و چین و چروک صورت و دور گردن به کار می رود. بوتاکس در واقع سم بوتولینوم به صورت رقیق شده است که جهت مصارف پزشکی کاربرد زیادی دارد. تزریق این ماده مانع از انقباض عضله شده و سپس باعث فلج شدن آن می شود و در نهایت باعث کاهش خطوط در صورت فرد می شود.

بیشتر بخوانید : آنکارد صورت با لیزر در کرج

بیشتر بخوانید : بهترین دکتر تزریق بوتاکس در کرج

تزریق بوتاکس چه عوارضی به همراه دارد؟

عوارض بوتاکس معمولا به دلیل بروز اشتباه هنگام تزریق و تزریق دوز مناسب در نقاط نامناسب به وجود می آید. تزریق بوتاکس به تنهایی عارضه خاصی را به دنبال ندارد و یکی از عوامل مهمی که باعث بروز عوارض می شود، مراجعه به کلینیک های نامعتبر و یا پزشکان ناوارد و بی تجربه است.

رایج ترین پرسشی که ذهن زیباجویان را درگیر می کند، این است که چگونه از بروز عوارض بوتاکس پیشگیری کنیم? بوتاکس یک روش جوانسازی صورت و متدی برای برطرف کردن چین و چروک های صورت و گردن است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تزریق بوتاکس به طور کلی بسیار کم عارضه و مطمئن است. در هر صورت تمامی خدمات زیبایی عوارض خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی بیشتر عوارض بوتاکس خواهیم پرداخت. تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

عوارض بوتاکس چیست؟

معرفی و بررسی عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس به خودی خود عوارض چندانی ندارد و عمده این عوارض به دلیل غیرمتخصص بودن پزشک و تزریق توسط افراد بی تجربه است. مهم ترین پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که جهت جلوگیری از بروز عوارض بوتاکس، تزریق بوتاکس را در کلینیک های شناخته شده و زیر نظر متخصص پوست و مو انجام دهید. در ادامه به معرفی عوارض بوتاکس می پردازیم :

  • قرمزی پوست در ناحیه تزریق
  • واکنش های کولینرژیک
  • درد هنگام تزریق
  • سردرد و تهوع
  • کبودی در ناحیه تزریق

در ادامه به شرح کامل عوارض فوق پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید : مزوتراپی مو در کرج

بیشتر بخوانید : مزوتراپی بعد از هایفو

قرمزی پوست

یکی از واکنش های طبیعی بدن به روش درمانی از جمله درمان های زیبایی، قرمز شدن پوست است. این پدیده به صورت خفیف یا متوسط بروز می کند و در عرض مدت کوتاهی رفع می شود. این عارضه نیازی به درمان ندارد. شدت قرمزی پوست به میزان بوتاکسی که تزریق شده است بستگی دارد. ضخامت سوزن تزریق، یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قرمزی پوست است. جلوگیری از بروز این عارضه به مهارت و تبحر پزشک وابسته است. بنابراین تزریق با مهارت و به طور آهسته، بکارگیری سوزن باکیفیت و میزان کم بوتاکس عواملی هستند که باعث کاهش قرمزی پوست می شوند. استفاده از کمپرس سرد پس از تزریق می تواند برای کاهش قرمزی بسیار مفید و موثر باشد.

درد حین تزریق

تزریق بوتاکس با کمی درد همراه است که این مسئله و میزان درد به آستانه تحمل فرد بستگی دارد. اکثر افراد به خوبی می توانند درد تزریق بوتاکس را تحمل کنند. همنچنین در صورت مشورت با پزشک و تایید پزشک، می توانید یک ساعت پیش از تزریق از استامینوفن استفاده کنید. برخی مواقع پزشک برای کاهش درد از کرم بی حسی موضعی استفاده می کند. لازم است بدانید درد تزریق بوتاکس معمولا تا نیم ساعت پس از پایان تزریق ادامه دارد.

سردرد و تهوع

سردرد و تهوع یکی از عوارض شایع پس از تزریق بوتاکس است که معمولا در میان 2 تا 15 درصد از مراجعین به وجود می آید. این عارضه معمولا بصورت خفیف بروز می کند و بیشتر برای افرادی است که اولین بار است تزریق بوتاکس انجام می دهند. سردرد و تهوع بعد از بوتاکس از چند ساعت تا حدود سه الی 4 روز ممکن است ادامه داشته باشد. علت این عارضه می تواند این باشد که در محل تزریق آسیب هایی ایجاد شده باشد و یا فرد سابقه سردردهای میگرنی دارد. جهت درمان سردرد استفاده از داروهای ضد میگرن یا ضد درد کافی است.

کبودی

اگر هنگام تزریق بوتاکس عروق خونی محل تزریق سوراخ شود، باعث ایجاد کبودی می شود. این مشکل به این دلیل رخ می دهد که مکان های عروق خونی به درستی شناسایی نشده اند. به طور کلی افراد غیر متخصص به دلیل عدم آشنایی با آناتومی صورت و گردن ممکن است در طی پروسه تزریق باعث شوند عروق خونی آسیب ببینند. هنگامی که پزشک در تزریق بوتاکس تجربه و تبحر کافی نداشته باشد این عارضه روی می دهد.

جهت جلوگیری از کبودی از 7 روز قبل از تزریق باید آسپیرین و یا داروهای ضد التهابی مثل ژلوفن استفاده نکنید. همچنین استفاده از کرم های دارای عصاره گیاه ارنیکا و یا حاوی ویتامین k می تواند در رفع کبودی بسیار تاثیرگذار باشد.

از جمله اقدامات دیگری که می توان برای پیشگیری از کبودی پس از تزریق انجام داد عبارتند از :

  • هنگام تزریق حتما بنشینید.
  • شناسایی عروق خونی به ویژه در ناحیه اطراف چشم و دیگر نواحی مستعد
  • پزشک می تواند انگشت خود را روی محل تزریق فشار دهد تا احتمال بروز کبودی کمتر شود.

ضعف عضلات

اگر به صورت مکرر به قسمت خاصی از بدن بوتاکس تزریق شود باعث فلج شدن دائمی عضله می شود. از دست دادن کنترل و قدرت عضلات یکی دیگر از عوارض تزریق بوتاکس است.

تحریک چشم

افتادگی پلک و تورم، تاری چشم ها و خشک شدن چشم از دیگر عوارض بوتاکس است که در صورتی که به طور طولانی مدت در ناحیه چشم بوتاکس تزریق شود موجب بروز این عوارض می شود.

حساسیت به بوتاکس

افرادی که دارای پوست حساس هستند معمولا به بوتاکس واکنش حساسیتی مانند کهیر، مشکل در تنفس، خارش، گیج شدن و یا تورم صورت نشان می دهند. این علائم به مدت یک هفته پس از تزریق بوتاکس بهبود می یابد.

افتادگی پلک

در فرآیند تزریق بوتاکس، ماده بوتاکس کمی بیشتر از ناحیه درمان اثر می گذارد و روی بافت های اطراف ناحیه نیز تاثیر گذار است. اگر بوتاکس از پیشانی به سوی ابروها و پلک ها برود با عارضه افتادگی پلک مواجه می شویم. استفاده از قطره چشمی آپراکلونیدین می تواند برای افتادگی پلک بسیار موثر باشد و این عارضه در عرض 4 الی 6 هفته رفع می شود.

انتشار سم در بافت‌ ها

انتشار سموم در بافت های اطراف می تواند یکی ازخطرناکترین عوارض تزریق بوتاکس باشد. سم ها با پخش شدن در بافت های اطراف می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. این عارضه در صورت عدم داشتن مهارت و تجربه پزشک روی می دهد.

نکته : تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و ماردان شیرده و افراد دارای اختلال عضلانی و مشکل سیستم عصبی ممنوع است.

بیشتر بخوانید : درمان سیاهی زیر چشم با مزوتراپی

بیشتر بخوانید : مزوتراپی بعد از کاشت مو در کرج

دریافت مشاوره رایگان از کلینیک آنسه

همانگونه که گفته شد تزریق بوتاکس یک روش بی خطر جهت جوانسازی پوست است. این روش یک روش ایمن است اما عوارضی را نیز به دنبال دارد. اگر به دنبال یک کلینیک معتبر و شناخته شده در شهر کرج هستید که تزریق بوتاکس را بدون بروز عوارض جدی و با مواد باکیفیت و قیمت ممقرون به صرفه انجام دهد، بی شک کلینیک آنسه در عظیمیه کرج بهترین انتخاب برای شما زیباجویان عزیز است. جهت دریافت مشاوره رایگان به مکان کلینیک در عظیمیه کرج مراجعه نمایید و یا از طریق شماره های تماس با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید : زگیل تناسلی چیست ؟

پانوشت : عوارض بوتاکس، تزریق بوتاکس، جلوگیری از عوارض بوتاکس